logo

İstanbul Ataşehir İSG Kursu

İstanbul Ataşehir İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu

İstanbul Ataşehir isg kursu, iş güvenliği uzmanı olmak isteyen ve insan sağlığı ve hayatına önem veren ehil kişilerce İSG alanında yetkinliklerini ispatlayan kişilerin yaptığı meslek kolu olarak karşımıza çıkmaktadır. iş güvenliği de son derece hayati bir konudur. İşverenlerin bu konuda gerekli yatırımı yapmaları, işçilerin güvenliğini sağlamaları da bir mecburiyettir. Bu hayati sebeple iş yerlerinde iş güvenliği uzmanlarına ihtiyaç vardır. Gerekli yetkinliklere sahip olan kişiler iş güvenliği uzmanlığı eğitimi aldıklarında isg kolunda faaliyet gösterebilmektedirler. Yazımızda iş güvenliği uzmanlığı kursu eğitimi, süreci ve sınıflarından bahsederek sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

İş yerlerinde çalışanların iş kazalarına karşı karşıya kalma risklerini ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri alıp denetlenmesini yapan rehber kişilere iş güvenliği uzmanı adı verilmektedir. Ayrıca iş güvenliği uzmanlarının tek görevi çalışanları iş kazalarından korunmak değildir. Üretim sürecinde kontrol edilmesi gereken, üretim sürecinde kullanılan yanıcı parlayıcı patlayıcı kimyasalları ve sonrasındaki kimyasal atıkların çevreye zarar vermesinin önlenmesi gibi süreçlerde de etkin rol oynamalarıdır. Bu nedenle işverenin, çalışanın ve üretim sürecinde iş güvenliği uzmanlarının iş kazalarının ve insan sağlığı açısından payı büyüktür.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Kişilerin A B C sınıfı farketmeksizin iş güvenliği uzmanı olabilmesi için bazı yetkinliklerinin olması gerekmektedir. Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarında örgün olarak 90 saatte gerçekleştirilen eğitimleri alınmalıdır. Eğitimler tamamen yüzyüze olarak gerçekleştirilmekle beraber hibrit sistemin uygulandığı eğitim kurumları da bulunmaktadır. Peki, iş güvenliği uzmanı olmak için hangi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir?

 • Mühendislik
 • Mimarlık
 • Fen edebiyat fakültesi
 • Fizik, Kimya ya da Biyoloji
 • İSG Ön Lisans
 • Teknik Öğretmen

Yukarıdaki bölümlerden mezun olan kişiler iş güvenliği uzmanlığı kurslarına katılarak iş güvenliği uzmanlık eğitimlerini alabilirler. Ancak yalnızca bu bölümlerden mezun olarak İstanbul Ataşehir isg kurslarından eğitim alarak İSG uzmanı olarak çalışılabilmesini sağlamayacaktır. Eğitimlerden sonra yapılan sınavlarda 70 puan alarak başarılı olan kişiler iş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanacaklardır.

Ataşehir İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Nasıl Yapılır?

Tehlikeli ya da az tehlikeli iş kollarında iş güvenliği uzmanı olarak faaliyet gösterilebilmesi için Ataşehir İSG eğitim kurumlarından 220 saatlik iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alınmalıdır. Ayrıca eğitim konuları A, B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlığında farklılıklar da vardır. Çünkü A sınıfı çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri, B sınıfı tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri, C sınıfı ise az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerini ifade eder. Sınıflandırmalar, Bakanlık tarafından yapılmakta olup, isg uzmanı hangi sınıfın sertifikasını aldıysa, ilgili iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı olarak faaliyet gösterebilecektir.

ÇSGB tarafından yetkilendirilmemiş eğitim kurumlarından iş güvenliği uzmanı eğitimi alınması mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka bu yetki belgesine sahip eğitim kurumlarından eğitim almalısınız. Bunun yanında direkt olarak A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitiminin alınması mümkün değildir. Öncelikli olarak C sınıfı, daha sonra B sınıfı ve ardından A sınıfı sertifikası alınabilir. Peki, eğitim içeriğinde neler vardır? Şimdi bunlardan bahsedelim.

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi İçeriği

İş güvenliği uzmanı olmak isteyen adaylar, c, b ve a rütbelerine göre eğitim alabilirler. Ancak A sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak için mutlak suretle C ve B sınıflarını tamamlamak, C sınıfında asgari 3 yıl çalışma süresini B Sınıfında en az 4 yıl çalışma süresini bitirmiş olmaları gerekmektedir. Eğitim süreci ÇSGB tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında sürdürülmekte olup, eğitim sonrasında ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavda başarılı olmak zorunludur. Eğitim içeriği ile ilgili detaylar ise aşağıdaki gibidir:

 • 90 saat uzaktan, tüm katılımcılarla senkron olarak gerçekleştirilen eğitim
 • 90 saat yüzyüze eğitim
 • 40 saat uygulamalı eğitim
 • Devamsızlık hakkı 6 saat

Her eğitim kurumunda süreç farklı şekilde işliyor olsa da eğitim süresi, içeriği ve konular hemen hemen aynıdır. Bu nedenle tecrübeli eğitim kurumlarından destek alarak, çok başarılı bir eğitim süreci geçirebilirsiniz. Bunun yanında eğitimi alan herkes zorunlu uygulamalı eğitim yapmak durumundadır. Bu süreçte Ataşehir İSG kursu eğitim kurumu size yardımcı olacaktır. Eğitim kurumu olarak staj yerlerinizi de sizin için belirlemekteyiz. Son olarak yılda 2 defa açılan ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavda başarılı olmak gerekmektedir. Sınavda başarılı olan kişiler, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı sertifikası almaya hak kazanacaklardır.

Ataşehir iş güvenliği uzmanlığı eğitim fiyatları ne kadardır?

 1. C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi 10000 TL
 2. B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi 12000 TL
 3. A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi 15000 TL

Siz de istanbul iş güvenliği uzmanlığı eğitimini alacaksanız bizleri arayıp kampanya ve özel avantajlı fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 


 
İletişim